DrukujDrukuj

Kopice (województwo opolskie)

Autor:
mati1220
Współautorzy:
  • marcjaszg
  • online

Wieś w województwie opolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Grodków.

Kopice były od roku 1360 siedzibą rodu von Borsnitz, od 1450 - von Beess; w 1531 roku posiadał je kanonik katedry wrocławskiej Baltazar von Neckern, potem Hans Heinrich Heymann von Rosenthal, Gotfried von Spätgen i od 1751 roku – śląska rodzina von Sierstorpff. To Heinrich Kasper zainicjował w 1783 roku przebudowę starej siedziby na klasycystyczną rezydencję. Jej autorem był opolski architekt Hans Rudolph.  W 1859 r. dobra w Kopicach zakupił hrabia Hans Ulrich von Schaffgotsch dla swojej siedemnastoletniej żony Joanny Gryczik von Schomberger-Godulla. W 1863 r. nowi właściciele zlecili przebudowę pałacu słynnemu architektowi Karolowi Lüdecke.

Rezydencja otoczona była z trzech stron rozległymi stawami. W pobliżu założono hektary ogrodów kwiatowych i warzywnych, sad, oranżerię, ogród zimowy. Obok pałacu, na powierzchni 100 hektarów, rozciągał się słynny park krajobrazowy, a dbał o niego królewski dyrektor ogrodów Wilhelm Hempel. Ozdobą parku były m.in. stuletnie dęby, sztuczne ruiny "średniowiecznego" zamku, "mysia wieża", kaplica grobowa rodziny Schaffgotschów, niewielka świątynia dumania Diany, pawilon chiński. Park zdobiły 1342 rzeźby postaci oraz zwierząt w naturalnych rozmiarach, dłuta wrocławskiego mistrza Carla Kerna (dzisiaj nie ma tu już ani jednej rzeźby).

Na jednej ze sztucznych wysp wzniesiono altanę, obok której stanęła wysoka kolumna zwieńczona figurą anioła. W parku hrabia hodował daniele. Jego syn planował budowę pól golfowych, a nawet małego lotniska dla samolotów, które sporadycznie lądowały w Kopicach już w latach trzydziestych. Zespół pałacowy należał do Schaffgotschów aż do 1945 r. Wojna obeszła się z nim łaskawie. W latach pięćdziesiątych XX wieku organizowano w nim jeszcze spotkania towarzyskie. Niestety później rozpoczęła się jego dewastacja.

Obecnie zobaczyć tu można:

  • ruiny zamku
  • most neogotycki z ozdobnymi balustradami. Dawniej pośrodku znajdowała się kapliczka z rzeźbą św. Krzysztofa z 1869 roku, dłuta Carla Kerna. Rzeźba ta, uratowana przed całkowitym zniszczeniem została odrestaurowana i przeniesiona na wzgórze uniwersyteckie w Opolu.
  • mauzoleum rodziny Schaffgotschów - wzniesione w 2 połowie XIX wieku. Niestety, szczątki zmarłych Joanny i Ulricha Schaffgotschów także nie zostały uszanowane. Wandale wyciągnęli je z kaplicy, porzucając w parku i przypałacowej fosie. Później pochowano je w zwykłym grobie.
  • kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego - neoklasycystyczny, zbudowany w latach 1802-1822.

Źródła:
http://kudyba.pl
http://kopice.fm.interia.pl/
"Śląsk Opolski. Zabytki i przyroda" Wydawnictwo Oficyna Piastowska
"Przewodnik po zabytkach Opolszcyzny" Wydawnictwo ADAN

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (3 głosy)