DrukujDrukuj

Kędzierzyn-Koźle - kościoły i parafie

Autor:
online

Kędzierzyn-Koźle - kościoły i parafie - śledząc dzieje Kędzierzyna przez pryzmat jego świątyń można dostrzec, z jakimi problemami borykali się wierni na wydawałoby się krótkiej przestrzeni zaledwie 120 lat.
Jedną z najpiękniejszych i opisywanych już w naszym cyklu historycznym budowli sakralnych Kędzierzyna był drewniany kościółek pod wezwaniem św. Jana Nepomucena z XVIII wieku, służący tutejszym wiernym do 1913 roku. Wtedy to świątynia - już zbyt mała dla rozrastającej się społeczności - została przeniesiona do Wrocławia, gdzie stanowi po dziś dzień jedną z największych atrakcji Parku Szczytnickiego.

Gdy drewniany kościółek był przenoszony na nowe miejsce, od 11 lat w mieście istniał już kościół św. Mikołaja, stojący przy dzisiejszej ul. Judyma. Ta neogotycka budowla, konsekrowana 28 grudnia 1902 jest godna obejrzenia, a we wnętrzu szczególną uwagę zwraca obraz św. Antoniego sprzed ponad dwustu lat.
Kościół św. Mikołaja jest miejscem chrztu większości żyjących obecnie mieszkańców Kędzierzyna, gdyż niemal do połowy lat 80. był jedyną świątynią katolicką w tej części miasta.

Po wojnie ojcowie oblaci, prowadzący parafię, sprawowali posługę duszpasterską także na sąsiednim osiedlu Pogorzelec oraz w odległych Azotach.

Po wydarzeniach Października ‘56 i związanej z nimi odwilży podjęto starania o budowę świątyni na os. Pogorzelec. Komuniści wydali na to zgodę rok później, lecz szybko ją cofnęli. Była to taktyka typowa dla ateistycznego reżimu, stosowana w wielu miastach.

Mieszkańcy Pogorzelca nie poddali się jednak i uporczywie walczyli o swoje prawa. Do połowy lat 70. wierni jeździli do władz, nękając nie tylko lokalnych kacyków, ale także bonzów z KC PZPR. W końcu znienawidzona czerwona władza uległa i 9 kwietnia 1974 zapadło ostateczne pozwolenie na budowę.

Budowa kościoła na Pogorzelcu pod wezwaniem św. Eugeniusza de Mazenod zakończyła się jego poświęceniem 16 października 1983 - w piątą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na tron Piotrowy.
Trzy lata później ruszyła, także nie pozbawiona utrudnień ze strony władz, budowa kościoła Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła na os. Piastów. Obok świątyni powstała wspaniale wyposażona stacja Caritas, a cały parafialny kompleks, do dziś wykańczany, jest wyrazem niezwykłej i długoletniej ofiarności wiernych, których marzeniem było postawienie domu Bożego w największym blokowisku Kędzierzyna-Koźla.


Tomasz Gdula

Źródło:
Nowa Trybuna Opolska, wydanie z 20.08.2009

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)